Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
 
 
Yayımlanan Sayı : 1720

ADSO’dan Dünya Kadınlar Günü Konseri - 12.03.2019

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası haftalık olağan konserini bu hafta, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ayırmış. Orkestrayı Devlet Sanatçısı Şef Gürer Aykal yönetirken, solist olarak da Kemancı Emre Engin yer aldı konserde.  Programın tamamı W.A.Mozart eserlerinden oluşuyordu.

Ülkemizde orkestralar, yıllık programlarında bazı konserleri önemli ki
şi ve günlere adarlar. Bu adanmış/tahsisli konserlerde seçilen eserlerden tutun, görev alacak şef ve solistin cinsiyeti, çalgı türü ve eserlerin nitelikleri, sanat kurumlarımızın teşekkür/saygı ifadesidir bir bakıma. Konserler tahsis edilirken, bazı detayların gözden kaçmaması bu saygıyı pekiştirecektir. Örneğin yaşadığım kentin orkestrası her yıl İsmet İnönü’yü anar. Ancak, herkesin bildiği çello tutkusuna yönelik bir programlarına rastlamadım şu ana kadar. Önceki akşam da “Dünya Kadınlar Günü” içindi olağan konser. Önceki yıllarda pek dikkat etmemiştim, bu yıl da Ahmet Makal hocamızın geneli içeren bir eleştirisiyle fark ettim, orkestralarımızda bu güne özel bir şef-solist düzenlemesi yapılmadığını. Dolayısıyla Adso’da bu durumdan kurtaramamış kendisini ve hem solistimiz hem de şefimiz kadın değildi “Kadınlar Günü Konseri”nde.  Başka konularda da eleştirilerimi dile getirdim, umarım orkestra yönetimi, yıllık program hazırlarken dinleyici/izleyici görüşlerini/eleştirilerini dikkate alır.

Gelelim konsere.
Şef, dünyaca ünlü Devlet Sanatçısı Gürer Aykal, solistimiz de bizim yeni tanıdığımız, ancak başarılarıyla ABD’de New Manhattan Sinfonietta Orkestrası’nın başkemancılığına getirilen Emre Engin’di. Konser, KV 136 Divertimento ile başladı. Sonrasında,  Allegro, Adagio ve Rondo-Allegro bölümlerinden oluşan Mozart 3 Numaralı Keman Konçertosu’nu seslendirdi genç kemancımız. İkinci yarıda da aynı bestecinin  KV 338, 34 Numaralı Senfonisini seslendirdi orkestra. Tüm eserlerde çok başarılıydı orkestra ama, son bölümde obua sololar için ayrı bir teşekkür gerektiğini biliyorum.

Konser sonrası bir görevlinin orkestranın kadın üyelerine çiçek sunması da gecenin jestiydi.

***

15 Mart Cuma ak
şamı ADSO, Hasan Tura’nın Şehitler Oratoryosu’nu seslendirecek. Şef Tolga Taviş ve Antdob sanatçıları görev alacaklar.

Aynı ak
şam Turkan Şoray Kültür Merkezi’nde Tanini Trio(Bilgin Canaz, Tahir Aydoğdu ve Burçin Büke) ve Melihat Gülses konseri var.

 

          


 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019