Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 45 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Emma Shaplin Konserinin düşündürdükleri - 11.09.2006

Emma Shaplin’e en az benim kadar hayran olduğunu bildiğim bir okurum 7 Eylül akşamı gerçekleşen konserin ardından posta kutuma, eminim ki bedbaht olmuş duygular içinde aşağıdaki şu e-postayı göndermiş, aynen şöyle diyor mektubunda:

“neden,,neden her zaman güzellikleri berbat etmeyi isteriz  tamam,,kişiler  hoşlanabilir ferhat göçer gibi bir şarkıcıdan,,ama adam her zaman burda,,,haftada bir  televizyona da çıkıyor,neden illa ki o konsere gelip sahneye çıkmak zorundaydı? zaten adam yeterince gaza gelmiş, havalanmış, kendini başka dünyalarda bir yerlerde zanneder gibi davranıyor, öyle bir hali var, şımarıklıklar, afralar tafralar,,tipler,, Emma Shaplin...keşke yalnız olsaydı.. ama ferhat göçer bile onun güzelliğini lekeleyemedi...”

Ben konseri dinlemedim, sadece konsere gitmiş olan dostlarımla yapmış olduğum telefon görüşmesinden de anladığım kadarıyla Ferhat Göçer, bu konserde Aziz Nesin’in o ünlü deyimiyle “Asma kabağına kelebek konmuş” örneğini en iyi şekilde vermiş.

Evet, Şanlıurfa kökenli, asıl mesleği Tıp doktorluğu olan, belli ki yerel türkülerimizi kendi üslubuyla ya da yorumuyla halkımızın kulak beğenisine göre iyi söyleyebilen birisi Emma Shaplin gibi uluslararası bir sopranonun yanında bence de olmamalıydı.

Şimdi sakın bana bazı okurlarımın ve dostlarımın dediğii gibi, bizim insanımızı yerden yere vuruyorsun gibi modası geçmiş bayatlamış sözleri sarfetmeyin.  Şunu bilin ki benim bizim insanımızla hiç bir derdim yok, olamaz da. Benim derdim  Ferhat Göçer gibi bir çok şahsiyetin, nereden geldiği bir türlü bilinmeyen paralarla bu dolapları nasıl çevirebildikleri, müzik ve diğer sanatları, kesinlikle içinde masumiyet olması gereken üst kültür ürünlerini kendi çıkarları çerçevesinde nasıl kullanabildikleri ve halkımızın bu dümene nasıl pirim verdiğidir.

Bugünkü sayımızda bu konuyla ilgili yazılar bulacaksınız kuşkusuz. Yine benim kaleme aldığım Yılmaz Erdoğan yazısı bu konuyu işlemekte, Yılmaz Erdoğan adındaki şahsiyetin bu halkın masum duygularıyla nasıl eğlenip kendine bir yer sağlayıp sonra neleri gündeme getirdiğini okuyacaksınız ibretle...

Sevgili okurlar, eskilerin bir sözü vardır, taş yerinde ağırdır diye. Evet, herşey yerinde ağırdır. Bu müzikte de öyledir. Emma Shaplin’in yanına Ferhat Göçer yakışmamıştır, olmamıştır ve eğreti durmuştur. En azında müzikal bakımdan, müzik birikimi bakımından. Emma Shaplin bizim türkümüzü söylemiş. Bu bence çok büyük bir olay değildir. Bizim konservatuarlarımızın ilgili branş hocaları günümüzdeki moda deyimle yan gelip yatarken, Muzaffer Sarısözen’den sonra en ciddi halk müziği araştırmasını bir Alman profesör olan Kurt Reinhard yapmıştır. Yani batı bizim türkülerimizi bizden daha iyi bilmektedir. Bu acı gerçeği bilelim ve ona göre davranalım.

Ayrıca birşey daha var, öyle tuhaf bir ortama geldik ki, bu ülkede nice yetenekler varken, bunları varlığı bilinirken, bunların varlığından haberdarken, birileri kesinlikle olmaması gereken yerlere, çıkmaması gereken basamakları kullanarak o kadar çabuk ve rahat çıkıyor ki, bunu anlamak bazan imkansız oluyor. Burada yine örneğin Ferhat Göçer tabii, bu şahsiyet, Tıp doktorluğundan sonra uluslararası Diva diye niteleyebileceğimiz bir sanatçı ile nasıl aynı sahneye çıkabiliyor. Bu uluslararası Diva diye niteleyebileceğimiz sanatçı ile aynı sahneyi paylaşacak bir otobüs dolusu, sopranolarımız, mezzo sopranolarımız, tenorlarımız, barıtonlarımız varken neden Ferhnat Göçer? Kim organize ediyor bu tuhaflıkları Allah aşkına?

Buna sanırım hepbirllikte yanıt vermemiz gerekiyor sevgili dostlar...

Hepinize iyi haftalar...

Müfit Semih Baylan
Editör

 

     

Emma Shaplinn konserde

Ferhat Göçer ve Emma Shaplinn

Emma Shaplinn konserde

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019