Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Hayranları John Lennon’ı unutmadı - 18.12.2006

Yeni bir haftaya başlarken televizyonda izlediğim bir haber beni çok duygulandırdı ve artık çok uzakta buğulu bir anı olarak kalan gençlik yıllarıma götürdü. 8 Aralık 1980 tarihinde New York’ta evinin önünde uğradığı bir silahlı saldırı sonucunda ölen John Lennon için onu hala unutmayan hayranları taraf ından yapılan törenle ilgiliydi bu görüntüler. Tabii ki çok duygulandım. Kulağımda hemen onun sesini işitmeye başladım. Rock’n and Roll Music adlı şarkıyı söylüyordu kulağımdaki sesinde.

İşte bu nedenle bugün sizlerle John Lennon’u paylaşmak istedim. Onun yüreğimdeki yarini size anlatmak istedim, onu anarak!

Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon, ölümünün 26’ncı yılında onu hiç unutmayan Lennon hayranları, New York’taki Central Park’ta ünlü müzisyen anısına oluşturulan bölümde bir araya geldi.

Onlarca Lennon hayranı yıllardır olduğu gibi bu yıl da Central park’ta onun anısına oluşturulan bölümde bir araya geldi. Sevenleri mumlar yaktı, şarkılar söyledi.

John Lennon’ı anmaya gelen kalabalığın ortak dileklerinden biri de yaşadığı dönemde onun da isteği olan dünya barışı ve savaşların sona ermesiydi.

John Lennon’un eşi Yoko Ono da, eşinin öldürüldüğü günün “Bağışlama Günü” olarak ilan edilmesini istedi, ancak kendisinin henüz kocasını öldüreni affedemediğini söyledi.

Evet, Lennon, 1980’de fanatik bir hayranı olan Mark Chapman tarafından öldürülmüştü. Chapman halen cezaevinde bulunuyor.

John Lennon, 9 Ekim 1940'da İngiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. Birer işçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken boşandılar.

1956'da lisedeyken, Paul McCartney'le tanıştı. Şubat 1958'de Paul McCartney, George Harrison'ı Lennon'a tanıttı. Daha sonra Stu Sutcliffe basçı olarak gruba katıldı ve grubun adının 'The Silver Beetles' olmasını önerdi.

Temmuz 1960'da grubun 'The Silver Beatles' olan adı 'The Beatles' adına çevrildi. Bir yıl sonra da Ringo Starr gruba katıldı. Grubun ilk 45'liği olan 'Love Me Do' Ekim 1962'de piyasaya çıktı.

The Beatles ile dünya çapında başarı kazandılar, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildiler. Kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamıyordu.

1969'da Yoko Ono ile evlenen John Lennon, grubun 1970'de yayınlanan albümü 'Cold Turkey' çıktıktan hemen sonra The Beatles'dan ayrıldı.

Bu dönemden sonra Lennon'ın hayatında birçok iniş ve çıkış oldu. Beş yıl aradan sonra müziğe dönme hazırlıkları yaptığı dönemde, akli dengesi yerinde olmayan Mark David Chapman tarafından 8 Aralık 1980 tarihinde New York'taki dairesinin önünde öldürüldü.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan 'Double Fantasy' yayınlanmış ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.

Ancak bunu göremedi.

Ve bizler o yılların gençliği olarak Hey Jude, Love Me Do, Hippy Hippy Shake ve daha nicelerini kulaklarımıza kazıyan Lennon şarkılarını söyleyerek büyük.

Işıklar içinde uyu John Lennon, seni ölümünün 26. yılında saygıyla anıyorum.


Müfit Semih Baylan
Editör
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019