Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

"Mavi Nota" üzerine birkaç söz… - 26.12.2005

Mavi nota, ikinci doğuşunun birinci ayını tamamladı sevgili okurlar, müzik dostları. 4 Kasım 2005 günü, yani Öğretmenler Günü bir internet gazetesi olarak okurlara ve siz değerli müzik dostlarına yeniden “merhaba” diyerek yayın hayatına başladı.

Tabii bu sefer yapacağımız iş aslında aylık dergi ve basılı yayın olarak çıkışımızdan daha zordu. Evet, basılı süreli yayın olarak da zorluklar vardı kuşkusuz. Ülkemizin her geçen gün ağırlaşan ekonomik ve sosyal koşulları, aylık olarak ta çıksanız, iki aylık olarak ta çıksanız; Trabzon gibi Anadolu’ya uzak bir kentten yayım yapmanızı olumsuz yönde etkiliyordu kuşkusuz. İlk önce ekonomik anlamda çok güçlü olmalısınız. Bir derginin çıkışı sadece alınacak, birkaç adedi geçmeyen reklâmın getireceği gelirle ve abonelerden gelecek olan gelirle ne yazık ki mümkün olamıyor ülkemiz koşullarında. Kesinlikle bir yerlerden finanse edilmeniz gerekmekte. Bu finansmanı sağlamak ise işi çok farklı boyutlara taşımanız anlamına geliyor. Eğer bu boyutlara ulaşamıyorsanız istediğiniz kadar derginizi içerik ve bütün olarak nitelikli yapın, çok iyi makaleler koyun, hiçbir şey fark etmiyor. Bu işe gönül vermiş, bu işte yıllarca koşturmuş uğraşmış birisi olarak bunun böyle olmadığı tarafımca bizatihi yaşanarak tespit ve tescil edilmiştir.

Mavi Nota ilk kez Ocak 1993’de yayına başladı. Aylık olarak çıkarılması amaçlanmıştı ama sürdürülemedi ve çıkan yirmi beş sayının sonunda yayınını durmak zorunda kaldı. Aslında nitelikli bir dergiydi kendi alanında. Bunu incelediğiniz zaman göreceksiniz sizlerde. Ama bu nitelik ya da nitelikli olması yetmiyordu yayını sürdürebilmesi için.

Takdir edersiniz ki, bu işlere önce bir grup halinde başlanılır, sonra iş ilerledikçe sizin de içinizde bulunduğunuz bu gruptan ayrılışlar başlar ve bakarsınız ki günün birinde tek başınıza kalmışsınız. Ondan sonra bütün yük omuzlarınıza biner. Bu sadece dergi çıkarmakta değil, başka yapılacak işlerde de böyledir. Sonra bu uğraşın koşturmanın ardından bakarsınız ki gücünüz tükenmiş, hele Anadolu’ya uzakta bir şehirde yaşıyorsanız, ne kadar idealist olursanız olun, bir noktadan sonra gitmeyen bir şeyler oluyor.

Bu anlattıklarım bizatihi yaşanarak tecrübe ve tescil edilmiştir. Ama içinizdeki fırtına dinmez. Gönül vermişsinizdir o işe, örneğin Mavi Nota’ya. Onu önce düşünür, sonra ellerinize alırsınız ve büyütmeye başlarsınız, özenle… Ama günün birinde öylece kaldığını(zı) görürsünüz…

İşte sevgili dostlar, internetten takip ettiğiniz, okuduğunuz bu günlük e-gazete böyle duyguların, içinizde dinmeyen emperyal depremlerin sonucunda, bir yıllık bir düşünüş ve hazırlanış döneminin ardından hayata geçti. Sizlere, müzik dostlarına ulaşabilmek, onlara müzik sanatını, eğitimini, öğretimini tartışabilecekleri bir platform yaratabilmek için oluşturuldu. Günlük yayınlanacak makalelerin, yazıların, denemelerin, hatta şarkılara güfte olması düşünülen şiirlerin, hepsinin ve daha varsa sizlerin getireceği sizlere özel çalışmaların demokratik bir ortamda değerlendirilmesi için bu platform oluşturuldu. Bunun alt yapısı benim, yani bu gazetenin editörü olan benim, Müfit Semih Baylan’ın maddi ve manevi emeği ile kuruldu. Bundan ben hiçbir maddi karşılık beklemiyorum inanın. Eğer beklemek gibi bir düşüncem olsa idi, üyeliği ücretli yapardım. Hayır, benim böyle bir düşüncem yok. Çünkü bu gazetenin (en azından şimdilik) öyle olağanüstü bir gideri yok.

24 Kasım’da başlayan yayın hayatımızın ardından 5 Aralık gününden bu yana günlük gazete olarak çıkıyoruz. Yayımlanan makale ve yazılarla sizlere ulaşmaya, yararlı olmaya, düşüncelerinize tartışma platformu açmaya çalışıyoruz. Bugün yani 26 Aralık itibariyle günlük yayınımızın dördüncü haftasına başladık.

Ve şu saatten itibaren geçen bir aylık süreye nazaran daha fazla ilginizi bekliyoruz. Çünkü açıktır ki, ayakta kalabilmemiz için, bu gazetenin sizlere her gün ulaşabilmesi için, sizlerin desteği gerekli. Nedir bu destek? Yazılarınız, denemeleriniz, mektuplarınız, yaptığınız özel çalışmalarınız, değerlendirmek istediğiniz görsel malzemeleriniz ve sonuçta yorum panolarına açacağınız tartışmalarınız! Tabii bu arada doğrudan bana yapacağınız tavsiyeleriniz, bunlar bizim için gerekli, size her geçen gün daha kaliteli günlük gazete sunabilmemiz için. Ayrıca mahallinizde, okulunuzda, bölümünüzde, kendi çalışmalarınızla ilgili kısa haberleri Mavi Nota Müzik Gazeteniz aracılığı ile duyurabilir, dostlarınızı davet edebilir, kısaca paylaşabilir, her konuda, gazetemizin “Bize Ulaşın” ikonunu kullanarak doğrudan bana yazabilirsiniz. Yazılan her e-posta ayrı ayrı yanıtlandırılacaktır.

Sevgili dostlar, bir ayımızı doldurduğumuz şu günlerde geriye baktığımızda aslında “hiçte fena yapmadık böyle bir işe kalkışmakta” diyebiliyorum kendi kendime. Ama gelecek günlerde daha iyi işler yapmamız gerekiyor. Teknolojiyi, interneti doğru kullanarak bunu başarabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü internet portalı olarak henüz bir aydır varız ama Mavi Nota Müzik Dergisi tam on üç yaşında. Geride koca bir on üç yıl kalmış. Bu on üç yıl içinde ülkemizin büyük kentlerindeki koca koca dergilerin yapamadığı çok şeyi eksikleri olsa da gerçekleştirmiş ve başarmış.

Bunu yine yapabiliriz.

Eskiden olduğun gibi.

Sizlerle birlikte!

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019